Filosofija. Psichologija. Sveikata | Šventraščiai

Santykiai 2 dalis Kas labiausiai vertas mano dėmesio ir meilės?

Santykiai 2dalis Kas labiausiai vertas mano dėmesio ir meilės?

Prieš keletą metų jau dalinausi mintimis apie santykius. Šis įrašas yra labiau filosofinis. Jame “tarp eilučių” kalbu apie tai kas man yra svarbu gyvenime. Tai kartu labai glaustas bandymas supažindinti su kiek kitokia pasaulėžiūra. Pasaulėžiūra, kurioje pagrindinėje vietoje yra sąvokos: meilė, Dievas bei atsidavimas.

Santykiai

Po truputi ateina supratimas, jog geriausias laikas ir tai ką atsiminsiu ((-ime, -ite) iš tikro net nežinau kuriuo asmeniu reiktų kreiptis rašant) gyvenimo pabaigoje yra ne tiek materialūs dalykai, tai ne turtai, pastatai, įgyvendinti projektai ar realizuotos mano svajonės. Aišku tai irgi reikalinga, gražu ir net būtina daryti. Juk kiekvienas esame tas mažytis varžtelis tame nesuvokiamame Kūrėjo plane, mes tarsi „padedam“ Dievui kurti ir puoselėti šį pasaulį. Idealu, jeigu tai darome sąmoningai, kūrybiškai, su meile bei dėkingumu. Supraskite mane teisingai, aš tikrai ne prieš darbą ar veikimą savo ir kitų gerovei. Visoms dorybingoms idėjoms pritariu ir palaikau. Senovėje tai buvo apibrėžiama kaip kama, artha, dharma,- tai kertinės žmogaus veikimo sritys, kurių būnant šiame pasaulyje net neįmanoma išvengti.

Žinutė, kurią mėginu taip iš lėto pasidalinti yra tai, jog svarbiausias ir gražiausias dalykas į kurį reiktų susikoncentruoti, ar bent nepamiršti savo gyvenime yra SANTYKIAI. Santykius galima matuoti pagal jų nesavanaudiškumą.  Panašus matavimas galiotų, tik jau  kreivė turėtų eiti aukštyn, norui džiuginti kitą. Šis noras gali būti labai intensyvus, toks stiprus, jog natūraliai žmogus pamiršta pats save. Šis noras džiuginti kitą, ši nuotaika (bhava sanskrito kalboje) ne tas pats kas šiuolaikinė meilė. Tai veikmas, kuris visą laiką nukreiptas į kitą taip užmirštant savo interesus. Tad bent jau mano gyvenime gražiausi momentai yra tie, kuomet pavyko pamiršti save patį. Ši nuotaika viliuosi, jog su laiku tik stiprės, tik gražės ir tęsis vis ilgiau iki pat to laiko kai reikės atsisveikinti su šiuo kūnu.

Šrimad Bhagavatam gopės, kurios yra geriausias pavyzdys norint suprasti kokia gali būti graži meilė, mini 3-jų rūšių santykius.

Gopės sako: Kai kurie žmonės atsilygina už rūpestį tuo pačiu, kiti rodo rūpestį (meilę) net tiems, kurie yra abejingi ar net nedraugiški. Taip pat yra ir tokių kurie rūpesčio neparodys niekam. Mielasis Krišna, prašau tinkamai paaiškinki mums šiuos dalykus.

10.32.16

The gopīs said: Some people reciprocate the affection only of those who are affectionate toward them, while others show affection even to those who are indifferent or inimical. And yet others will not show affection toward anyone. Dear Kṛṣṇa, please properly explain this matter to us.

10.32.16 angliškas vertinmas

Objektas

Kitas svarbus kriterijus kalbant apie santykius yra objektas. T.y. kaip kažkada nuostabiai išsireiškė viena draugė: „kur mes nukreipiam savo minčių strėles“. Ir iš tiesų, į ką aš koncentruojuosi savo dienoje labai svarbu. Kokios energijos mane sups tokį proto būvį ir gyvenimo kokybę aš turėsiu. Apie laimę ir gunas galima būtų kalbėti daug, tai plati tema. Apie laimę šiek tiek rašiau anksčiau;  Kaip ten bebūtų kiekvienas turėtų išsiaiškinti kokia laimė būna, tuomet neteks nusivilti… neteks gyventi pagal aplinkos primestas/įdiegtas programas mėginant pateisinti kažkieno lūkesčius pačiam to net nesuvokiant.

Nuo pat vaikystės, kiek save prisimenu, turėjau stiprų norą išsiaiškinti, kas šiame gyvenime yra vertinga iš tikrųjų t.y. į ką verta koncentruoti savo dėmesį, kam verta skirti savo laiką ir energiją. O kaip norėčiau, jog vaišnaviška literatūra  ir žmonės einantys bhakti jogos keliu jau tada būtų mano akiratyje.. Bet kaip sakoma viskam savas laikas…viskas gamtoje juda savo ritmu ir ,matyt,  man tuomet dar buvo per anksti priimti kitokią nei daugeliui pasaulėžiūrą.

„Kas labiausiai vertas mano dėmesio ir meilės?“

Kaip kurti santykius?

Dar vienas aspektas kurio nereiktų pamiršti kalbant apie santykius yra jų kūrimas. T.y. rektų išsiaškinti kokiomis priemonės juos galima auginti, stiprinti. Šrimad Bhagavatam knygose yra aprašoma kaip senovėje (prieš daugybę tūkstantmečių), skirtingos asmenybės su vis kitokia motyvacija mėgino kurti santykius su Dievu. Tai iš ties labai idomios knygos, kurių žinutė aktuali ir šiai dienai. Ši išmintis leis suprasti žmogaus socialinius-psichologinius mąstymo fenomenus, bei padės mokantis kurti gražius santykius.

Kvalifikacija

Ar turiu reikiama kvalifikaciją gražiems santykiams kurti?

Šio įrašo pabaigoje kviečiu kiekvieną įsivertinti savo kvalifikaciją santykiams kurti, suprasti kokioje situacijoje randamės, kaip mums sekasi susitvarkyti su mūsų vidiniais priešais. Tam ypatingai rekomenduoju susipažinti su Dieviška Giesme (Bhagavad Gita), kuri nuo pat pirmo skyriaus mus nukels į Kurukšetros mūšio lauką. Tai istorija, kuri suteiks kasdienio įkvėpimo, entuziazmo bei leis susipažinti su gyenimo instrukcijos pagrindais. Savianalizei rekomenduoju perskaityti Krišnos apibūdintas dieviškas ir demoniškas savybes; perskaityti apie materialių gunų veikimą; Aišku idealu viską būtų iš karto skaityti nuo pradžių nuosekliai.

Poezija

Beje, neseniai teko skaityti labai gražią poeziją, kurioje nusakomi ypatingai intensyvūs meilės santykiai. Svarbu pažymėti, jog aprašoma emocija neturi jokio materialaus geismo priemaišų ir yra skirta parodyti kokia ryški gali būti dvasinė meilės Dievui emocija. Pateikiu angliškų vertimų pirmas tris eilutes iš pirmojo maldų rinkinių.


| 1 |
“Whatever my beloved does, pleases me,
and whatever pleases me, my beloved does;”
| 2 |
“the place that I cherish is in the eyes of my beloved,
and my beloved seeks to become the apple of my eyes.”
| 3 |
“My beloved is more precious to me than my body, mind and life-breath,
and my beloved has given himself up to me ten million times;”


Shri Hit Chaturasi (श्री हित चौरासी)