Kas nepersivalgo, niekuomet netinginiauja. Išminties vartai niekuomet nebūna jiems uždaryti. Bendžaminas Franklinas
Badavimas pagal Ajurvedą
Badavimas yra puikus būdas atjauninti organizmą. Organizmas reikalauja gausaus energijos kiekio virškindamas maistą. Badavimas leidžia pailsėti visai virškinimo sistemai, o ši sutaupyta energija nukreipiama savęs gydymo ir tvarkymo operacijoms. Per organizmo valymo, detoksikacijos, badavimo procedūrass sustiprinama imuninė sistema, o to pasekoje pagerėja tiek fizinė tiek emocinė sveikata, kūnas atsigauna.
Badavimas ajurvedoje taikomas siekiant sustiprinti virškinimo ugnį, bei sunaikinti susikaupusius toksinus iš kūno ir proto. Ilgas badavimas ajurvedoje nėra rekomenduojamas, kadangi bet kokie apribojimai išbalansuoja došas (ypatingai vatą), o tai gali sukelti šalutinius efektus, kaip pvz.: audinių nykimą. Sergant badauti reiktų tol kol neatsiras tikras noras valgyti. Badauti reikėtų tol, kol jaučiamės lengvesni, žvalesni ir sveikesni be maisto. Kai tik pradedame prarasti jėgas bei energiją svarbu pavalgyti, tačiau rinktis geriau došas balansuojantį, lengvą bei audinius stiprinantį maistą (atsižvelgiant į gyvenimo būdą sezoną, bei kitus faktorius).
Juk daugiausia dėl blogų įpročių senka jėgos ir atsiranda ligos. Žalingi įpročiai silpnina mus, energijos atsargos mažėja ir organizmas nusilpsta. Jums nebeužtenka energijos visiškai išvalyti organizmą. Energijai sumažėjus, sulėtėja visos šalinimo sistemos – žarnyno, inkstų, odos ir plaučių veikla. Šiems organams neužtenka energijos funkcionuoti visu pajėgumu. Tuomet nuodai kaupiasi organizme ir daro baisią žalą. Nuodingos atliekos kaupiasi įvairiose organizmo vietose, veikia nervų sistemą ir jūs kenčiate skausmus. Tai gamtos signalai. Ji įspėja jus, kad jūs gyvenate ne pagal tą tvarką, kurią ji nustatė, rūpindamasi jūsų gerove. Bet jūs dėl to kaltinate bet ką, užuot nustatę tikrąsias nemalonumų priežastis. P. Bregas
Pagrindinės badavimo rūšys:
- Valgant vien lengvą maistą;
- Valgant vaisius, daržoves ir sultys;
- Atsisakant kieto maisto ir geriant skysčius;
- Sausas (atsisakant tiek skysto, tiek kieto maisto);
Renkantis badavimo būdą atkreipti dėmesį į tokius faktorius kaip:
- Konstitucija
- Virškinimo ugnis
- Toksinų kiekis organizme
- Bendra fizinė ir emocinė sveikata
- Sezonas
- Gyvenimo tempas
Sergant chroninėmis ligomis būtina prieš tai pasikonsultuoti su gytotoju!
Patartina atsižvelgti į konstitucinius ypatumus jeigu ruošiamės badauti:
Vata
Badavimas vata konstitucijos žmonėms nerekomenduojamas ilgiau negu 1-2 dienas. Ilgesnis kelių dienų badavimas šio konstitucinio tipo žmonėms gali pakenkti metaboliniams procesams, kurios atstatyti gali užtrukti kelis mėnesius. Badaujant geriau vartoti šiltus gėrimus su citrina ir medumi, sultys, pieną, pasukas, jogurto ir vandens mišinius (jeigu nėra alergiški pieno gaminiams). Svarbu nevartoti šaltų gėrimų.
Pita
Žmonėms turintiems daugiausia ugnies elemento taip pat nereikėtų persistengti badaujant, kadangi jie ir taip pasižymi stipria virškinimo, kuri dar labiau įsiplieks badavimo metu. Badaujant puikiai tinka vaisių (skiestos) arba daržovių sultys. Reiktų vengti sūraus skonio.
Kapha
Žmonėms kurie labiausiai mėgsta pavalgyti ir pasižymi stambiu sudėjimu, svarbu išsiugdyti reguliarius badavimo įpročius tam, kad palaikytų gerą virškinimo ugnį. Badaujant reiktų vengti saldžių sulčių
Ženklai, kurie nurodo, jog badavimas pavyko:
- Lengvumas kūne, aiškumas prote ir padidėjas energijos kiekis;
- Geras virškinamojo trakto darbas be meteorizmo ar pilvo pūtimo simptomų;
- Švarus liežuvis be apnašų
Norint badauti ilgesnį laiką, svarbu prieš tai profesionaliai pasikonsultuoti, kadangi galime patirti stresą, kai organizmas pradės mobilizuoti esančius toksinus greičiau negu mūsų organai šalins juos.
Kas valgo per daug ar per mažai, kas miega per ilgai ar per trumpai, tas negali būti yogas, o Arjuna. Bhagavad-gita (6.16)
Patarimai badaujant:
- Geriausia badauti tuo metu, kai galėsime būti ramioje aplinkoje, nepatirsime streso dienos metu ( pavyzdžiui savaitgaliais, kai nereikia anksti keltis ir skubėti į darbą, kai galima kada panorėjus prigulti).
- Badauti kartą per savaitę visada reikia vieną ir tą pačią dieną – tada organizmas pripranta prie ritmo.
- Prieš badavimą reikia maitintis vegetariškai, nevartoti gyvulinės kilmės maisto bei pieno produktų. Baigus badauti, jokiu būdu negalima valgyti riebaus, sunkaus maisto.
- Bado paros išvakarėse nereiktų valgyti. Palankiau gerti natūralių žolelių arbatą su medumi, vandenį ar pieną su prieskoniais.
- Badaudama nesikvepink ir nenaudok kvapnių kosmetikos priemonių – stiprūs kvapai ne tik erzina, bet ir padidina alkio jausmą.
- Dažniau praustis po dušu (nenaudojant cheminių priemoni, kadangi dalis toksinų pasišalina per odą).
- Badaujant nepalanku rūkyti ar vartoti kitas intoksikuojančias priemones. Nepatariama gerti nei vitaminų, nei vaistų. Jei kokių nors vaistų vartoji nuolat, būtinai pasitarkite su savo gydytoju.
Pastebėta, kad pabadavus bevelk visada sumažėja apetitas. Be to, nebesinori riebaus, sunkiai virškinamo maisto. Labiau vilioja vaisiai, daržovės, jogurtas, sultys. Todėl badavimas gali būti puiki sveikesniu gyvenimo būdo pradžia.
Kada Badauti?
Ekadašis
Mėnesio eigoje paprastai būna dvi dienos, kurios vadinamos ekadašiu. Tai vienuolikta mėnulio delčios ir vienuolikta mėnulio jaunaties diena. Ekadašis išvertus ir reiškia vienuoliktas iš eilės. Žiūrint praktiškai šiomis dienomis mėnulio įtaka žmogaus organizmui yra pati nepalankiausia, todėl patariama tą dieną valgyti kuo lengvesnį maistą, o geriausia padaryti iškrovos dienas. Jei pasninkaujame per ekadašio dieną mūsų organizmas sustiprėja ir atsigauna.
Žvelgiant į ekadašį iš dvasinės platformos, ši diena ypač palanki dvasinei praktikai, apskritai šia dieną nepatariama niekur keliauti, pradėti vaikų, tuoktis, priimti svarbių sprendimų – geriausia ją pašvesti Dievui ir fiziniam bei psichiniam apsivalymui. Kadangi mėnulis įtakoja ir mūsų psichiką, 11 mėnulio dieną mūsų protas būna labai neramus ir suaktyvėja mūsų juslės, todėl ir patariama šią dieną pasninkaujant jas suvaldyti.
Ekadašis ypač palankus dvasinei praktikai ir pasninkavimas tomis dienomis, iš esmės, skirtas laiko, dėmesio koncentracijai menant Aukščiausiąjį
Kaip ir kasdien, tomis dienomis ypač palanku sveikintis su kaimynais, atleisti skriaudas, paminti nuoskaudas ir prisiminti pasakyti AČIŪ!
Kam negalima gydytis badavimu?
- Moterims antrąją nėštumo pusę ir maitinimo krūtimi metu.
- Sergant įsisenėjusia tuberkuliozę, kai žmogus nesikelia iš lovos (pirmiausia reikia gydytis kitais būdais, pvz., žibalu, po to atstatyti jėgas ir tik tada galima badauti).
- Turinti įsisenėjusių piktybinių auglių, kai ligonis nesikelia iš patalo.
- Sergant įsisenėjusiomis piktybinėmis kraujo ligomis, kai ligonis nesikelia iš lovos.
- Sergant įsisenėjusiomis jungiamojo audinio difuzijos ligomis, kai ligonis nesikelia iš lovos.
- Sergant kai kuriomis įsisenėjusiomis psichoneurologinėmis ligomis, kai ligonis nesikelia iš lovos arba sergant silpnaprotyste.
- Vykstant dideliems vidaus organų pūliniams procesams (abscesai, gangrenos ir pan.).
Pasak G. Malachovo nepatartina badauti bet kokios ligos prie lovos prikaustytiems ligoniams. Tačiau tai nereiškia, kad tokie žmonės negali tikėtis teigiamo gydomojo badavimo poveikio. Prieš tai išnaudoję visus kitus gydymo būdus ir priemones, gali badauti ir nejudantys ligoniai. Neretai paaiškėja, kad badavimas, valomiosios procedūros, paprastas arba atliekamas su šlapimu masažas yra veiksmingiausi gydymo būdai.
Gydomasis badavimas
Ilgas gydomasis badavimas gali trukti net keliasdešimt dienų, bet jis turi vykti gydytojui prižiūrint, net ligoninėje, nes po ilgo badavimo prie normalaus maitinimosi galima grįžti labai iš lėto. Tai sudėtingas ir gana pavojingas gydymo laikotarpis, nes netaisyklinga mityba arba per greitas valgymas, net paprastas smaguriavimas gali rimtai sutrikdyti medžiagų apykaitą.
Įdomu
Naudingas badavimo poveikis žinomas nuo senų laikų. Senovės persų ir žydų kariai prieš mūšį badaudavo. Badavimas suteikdavo jiems didesnių galimybių išgyventi – sužeistasis tuščiu skrandžiu ne taip greitai pasiduodavo infekcijai.
Garsus viduramžių gydytojas Paracelsas buvo valomojo badavimo šalininkas. Jis teigė, kad vieną dieną per mėnesį žmogus turi suvalgyti tik obuolį ir gerti šaltinio vandens.
Šiuolaikiniai tyrimai įrodo naudingą gydomojo badavimo poveikį gydant daugelį ligų. Jungtinėse Amerikos Valstijose ir Vokietijoje jau senokai veikia gydymo badu klinikos, kuriose pacientai, prižiūrimi gydytojų, badauja net po šešias savaites. Neseniai ir Lietuvoje atsirado natūraliosios medicinos centrų, kuriuose siūloma panaši paslauga. Beje, Palangos sveikatos mokykloje badautojų grupės renkamos jau ne vienerius metus.
Moterims badauti lengviau. Antropologų duomenys rodo, kad per badmečius išgyvendavo tik 50% vyrų ir net 90% moterų.
Pitagoras reikalavo, kad jo mokiniai, prieš susipažindami su jo filosofijos mokslo paslaptimis, keturiasdešimt dienų badautų. Jis buvo tos nuomonės, kad tik toks badavimas gali nuskaidrinti protą tiek, kad suprastų jo mokslo esmę. Dabar, kaip ir anksčiau, badavimas ne tik išvalo kūną, padeda susigrąžinti sveikatą, bet ir daro teigiamą poveikį dvasinei žmogaus būsenai.
Egipte, Aleksandrijoje, kai ji buvo pasaulio kultūros centras, žmonės, prieš pradėdami mokytis pas meistrą kokio nors amato, turėdavo 40 dienų badauti. Jėzus Kristus badavo 40 dienų. Ilgai badaudavo Buda, taip elgdavosi ir Gandis. Visi didieji išminčiai badaudami kaupdavo dvasines jėgas. Badavimas netik nepablogindavo jų fizinės būklės, bet ir suteikdavo didžiulę intelektualinę jėgą!
Knygos
Polis BREGAS BADAVIMO STEBUKLAS PDF
Jūsų akys pasidarys žvalesnės, visi pojūčiai taps jautresni. Po badavimo jūs kitaip imsite žiūrėti į vaisius. Vaisiai ir daržovės pasidarys jums labai skanūs, nes atsinaujins skonio pojūtis. Jūsų kūnas nepavargs, o miegas pasidarys toks, koks buvo vaikystėje. Tik tas, kas tikrai badavo, gali realiai įvertinti badavimo privalumus. P. Bregas