Filosofija. Psichologija. Sveikata | Šventraščiai

Kaip įveikti žalingus įpročius su Ajurveda? Žalingi įpročiai – Madatja  

Kaip atsisakyti žalingų įpročių

Kaip įveikti žalingus įpročius su Ajurveda? Žalingi įpročiai – Madatja

Žalingi įpročiai – Madatja

Pripratimas prie svaigalų, piktnaudžiavimas jais- plačiai paplitusi problema. Milijonai žmonių kovoja su tokiais žalingais įpročiais kaip potraukis prie nikotino, alkoholio ir narkotikų. Iš pradžių žmogus gali vartoti svaigalus „dėl draugijos“ ar kaip dirbtinę atsipalaidavimo priemonę. Rekreacinio svaigalų vartojimo tikslas- ne įgyti tokį įprotį, tačiau įprotis svaigintis gali atsirasti, kai svaigalai vartojami dažnai. Galiausiai prie jų priprantama, ir šis įprotis tampa ne tik brangus, bet ir žudantis.

Ajurveda priskiria žalingus įpročius prie madatjos rūšies; tai reiškia „intoksikacija“. Madatja- tai būsena ar simptomai, kuriuos sukelia nuolatinis svaiginamųjų medžiagų (madkari) vartojimas ar didelės jų dozės. Nors madatja apibūdina bet kokią intoksikaciją, pirmiausia nurodo alkoholį (madja). Visi pagrindiniai ajurvedos tekstai- Čaraka Samhita, Sušruta Samhita ir Aštanga Hridaja– aprašo madatją.

Šiuolaikinė medicina išskiria keturias žalingų įpročių ar priklausomybės nuo svaigalų proceso fazes. Tai intoksikacija, nebevartojimo (abstinencijos) stadija, priklausomybė nuo svaigalų ir galiausiai- piktnaudžiavimas. Madatjos būsena lyginama su trečiąja ir ketvirtąja faze.

Yra keturi madatgos tipai, priklausantys nuo to, kuri doša apsunksta:

Vatos apsunimas sukelia tokius simptomus kaip galvos skausmas, pasunkėjęs kvėpavimas, nemiga, ryškūs sapnai, haliucinacijos, nerimas, vidurių užkietėjimas, drebulys, nuotaikų kaita ir padrikos mintys.

Pitos asunkimas: jei svaigalai sutrikdo pitą, gali atsirasti deginimo pojūtis skrandyje ir virškinimo sutrikimų, stiprus prakaitavimas ir troškulys, viduriavimas, karščiavimas, galvos svaigulys ir akių paraudimas, taip pat kyla agresyvumas.

Kaphos apsunkimas: kai svaigalų vartojimas sutrikdo kahadošą, simptomai būna tokie- per daug miegama, atsiranda letargija, sunkumas kūne, pykinimas ir vėmimas.

Tridošos apsunkimas: anksčiau minėtų simptomų derinys rodo, kad yra apsunkusios vios trys došos.

Be šių specifinių konkrečios došos apsunkimo požymių, bendri intoksikacijos ar piktnaudžiavimo svaigalais (madatja) simptomai- nerimas, aštrus širdies skausmas, prakaitavimas, viduriavimas, troškulys, karščiavimas ir rebulys, apetito praradimas, diskomforto jausmas pilvo srityje, svaigulys ir sutrikęs miegas.

Šie simptomai pasireiškia, vartojant daugelį narkotinių medžiagų, tokių kaip heroinas, opijus, kanapių kilmės kvaišalai (marihuana, hašišas), kokainas, alkoholis, barbitūratai ir nikotinas. Senuosiuose ajurvedos tekstuose minimas madatjos ir šiuolaikinių svaigalų poveikis- labai panašus. Todėl madatjos gydymas gali būti veiksmingai taikomas ne vien nuo alkoholinės priklausomybės, bet ir nuo daugelio žalingų įpročių.

Gydymas

Visais atvejais gydoma, naudojant došų pusiasvyrą atkuriančias priemones, atsižvelgiant į tai kuri doša yra paveikta. Gydant nuo svaigalų priklausantį žmogų, pirmiausia reikia nustatyti apsunkusių došų padėtį ir skirti lengvinančias priemones. Vaistažolių preparatai gali būti naudojami abstinencijos sindromui sušvelninti, teršalų sankaupomis pašalinti ir audinių bei ląstelių regeneracijai skatinti. Štai kai kurios plačiai vartojamos priemonės madatjai gydyti:

Citirinos. Pusės citrinos sultys sumaišomos su stikline vandens ir geriamos kelis kartus per dieną.

Imbierai. Žiupsnelis imbiero miltelių vartojamas du kartus per dieną su vandeniu. Galima virti imbierą puodelyje vandens, kol vandens sumažės per pusę. Tada įpilama pusė puodelio pieno, įdedamos dvi kardamoo sėklos ir vienas arbatinis šaukštelis medaus. Geriama kasdieną.

Kuminai. Du kartus per dieną patariama vartoti po pusę šaukštelio kuminų

Vynuogės. Du kartus per dieną gerkite po stiklinę vynuogių sulčių. Rytą ir vakarą patariama suvalgyti po vieną arbatinį šaukštelį razinų, bent keturias valandas mirkytas vandenyje.

Obuoliai. Du tris kartus per dieną išgerkite po stiklinę obuolių sulčų. Tinka valgyti ir virtus obuolius.

Svaigalų veikiami žmonės dažnai praranda gebėjimą tinkamai vertinti aplinką, būna nepastovūs, jų nuotakos kinta. Taip atsitinka, kai susilpnėja intelektas (medha). Skyriuje apie rasajaną minėjome, kad yra intelekto veiklą stiprinančių vaistažolių mišinių grupė. Ši rasajana, žinoma kaip medhja. Rasajana, gerina atmintį ir suvokimą, padeda sutelkti dėmesį.

Čaraka Samhita mini šiuos rasajanos augalus: azijinė centelė (brahmi), saldymedis (yastimadhu), širdžialapė drabsnė (gudūci) ir dirvinis vijoklis (sankhapuspi). Šias vaistažoles miltelių pavidalu galima vartoti ir po vieną. Dozė- pusė arbatinio šaukštelio miltelių, geriama du kartus per dieną su pienu, medumi ar vandeniu. Šios vaistažolės naudojamos gaminant daugelį vaistų, kurių sudėtyje gali būti mineralų ir apdorotų metalo pelenų.

Psichoterapinis gydymas ar konsultacija- tai dar viena nuo svaigalų priklausomų asmenų gydymo forma. Tai padeda nustatyti esminę žalingo įpročio priežastį. Gydymas, skirtas protui, vadinamas satvavdžaja (sattvavjaya) terapija. Pagrindinis šio gydymo tikslas- didinti satvaguną. Meditacija, joga ir stresą bei nerimą švelninantis dienos režimas padeda gydyti ir skatina satva gunos stiprėjimą.

1972 metais JAV buvo atlikti piktnaudžiavimo narkotikais ir meditacijos poveikio tyrimai. Tirta apie 2000 žmonių, kurie meditavo, tačiau buvo įpratę vartoti tam tikrus narkotikus. Rezultatai parodė, kad kuo ilgiau žmogus užsiima meditacija, tuo labiau silpnėja jo priklausomybė nuo svaginamųjų medžiagų. Po 18-24 mėnesių praktikuojamos meditacijos dauguma šios grupės žmonių nebevartojo jokių narkotikų. Panašūs tyrimai, atlikti 1974 metais, parodė, kad jau po 1-3 mėnesių meditacijos apie 50 procentų grupės narių liovėsi vartoję kanapių narkotikus (marihuaną. Hašišą). Šisteigiamas rezultatas didėjo proporcingai meditavimo laikui (Chopra. 1991., p 162-163).

Traktate Čaraka Samhita paminėti kai kurie užsiėmimai, teikiantys ramybę ir kilninantys protą bei sielą; jie apibūdinami kaip „veiksmai, padarantys mus laimingus“ (haršani krija). Tai vaikščiojimas ar sėdėjimas gražiame sode ar šalia ežero, gėlės, bendravimas su gerais draugais, dailių ir švarių drabužių dėvėjimas, švelnios musikos klausymas ir kitokia rami ir maloni relaksacijos bei laisvalaikio forma. Šie veiksmai sutvarko sudirgintas (sutrikdytas) došas paveiktas piktnaudžiavimo svaigalais.

Taigi norint visiškai pasveikti nuo žalinogs priklausomybės, kartais tenka taikyti kelis skirtingus gydymo metodus, trunkančius kelias savaites ar net mėnesius. Iš pradžių pančakarmos metodu iš kūno išvalomos toksinės medžiagos. Paskui vaistažolėmis gydoma nuo žalingų įpročių ir jų fizinių ar psichologinių padarinių. Laikomasi mitybos, kurioje gausu satvinio maisto, skatinančio odžaso susidarymą. Psichologinės konsultacijos, meditacija ir joga padeda protui atgauti pusiausvyrą ir aiškumą. Psichologinis palaikymas ir disciplina padeda kontroliuoti žalingus įpročius ir galiausiai juos išrauti su šaknimis.

(Remtasi  Dr. Partap Chauhan knygos „Ajurveda- mokslas apie gyvenimą ir sveikatą“  191- 194 (2012 Vilinius) puslapyje pateikta informacija)

Artimiausi straipsniai:

Svaigalų kontrolės grafikas
Rūkymas

2 Replies to “Kaip įveikti žalingus įpročius su Ajurveda? Žalingi įpročiai – Madatja  ”

  1. Kirbanas says:

    Sakykite, kaip Jūs vertinate šitą informaciją ir kaip apsprendžiate, kada aklas- fanatiškas tokių ir panašių dogmų sekimas tampa žalojančiu? Pavizdys iš gyvenimo: moteris prisiskaito mėnulio kalendoriaus mokymų (pvz https://menulio.info) ir atsisako jai paskirtos gyvybiškai svarbios operacijos, nes aceit nepalanki diena.

  2. Evaldas says:

    Sveiki, tinklapyje pateiktą informaciją vertinu kaip teisingą, tačiau jos tinkamas supratimas skaitytojui gali būti nelengvas; suprantama, jog aklas- fanatiškas dogmų sekimas visada yra žalojantis, nuo vietos laiko ir aplinkybių gali skirtis žalos dydis. Jūsų pateiktas pavizdys reikalauja papildomos informacijos tiek apie ligos stiprumą, moters adekvatumą, gydytojų rekomendacijas ir alternatyvas; Astrologija gan subtili temą reikalaujantį, jog abu pašnekovai turėtų bent jau bazines žinias apie šį mokslą. Akivaizdu, jog dangaus kūnai (saulė, mėnulis, žvaigždės ir kitos planetos) poveikį žmogui ir visai kūrinijai turi. Atsiprašau, jog taip apibendrintai atsakau į Jūsų klausimą 🙂

Palikti komentarą